Opšti budžetski principi

Cilj principa upravljanja javnim finansijama i budžeta je da uputi aktere budžeta zainteresovanih strana tokom procesa budžeta. Oni bi trebali biti glavni faktori koji bi se trebali uzeti u obzir prilikom pripreme godišnjih budžeta. Principi pružaju opšti pregled dobrih praksi i pružaju praktična uputstva nosiocima politike i drugim zainteresovanim stranama koji su odgovorni za poboljšanje javnog budžetskog sistema Kosova u narednim godinama.

General principles for Public Financial Management and Budgeting are:
  1. Razumljivost – informacije predstavljene u budžetima i finansijskim pregledima treba da budu razumljive i jasne za korisnike sa dovoljnim finansijskim znanjem kako bi razumeli ta dokumenata.
  2. Doslednost i uporedivost - Iste metode računovodstva i prezentacije se dosledno koriste u pripremi budžeta i finansijskih izveštaja. Ako se prezentacija i metode menjaju, trebalo bi da postoje jasne i razumljive veze između starih i novih metoda i prezentacija u pripremi budžeta i finansijskih pregleda.
  3. Materijalnost – budžeti i finansijski i pregledi će utvrditi materijalne informacije. Informacije o budžetima i finansijskim pregledima smatraju se materijalnim ako ne razjašnjavanje takvih informacija može uticati na donete odluke korisnika dokumenata po ovom osnovu.
  4. Ciljevi – informacije predstavljene u budžetima i finansijskim pregledima trebaju biti objektivne i pouzdane.
  5. Supstanca pre forme – prihodi, rashodi i investicije se evidentiraju u budžetima i finansijskim pregledima na osnovu njihove sadržine, a ne u pravnoj formi ugovora i dokumenata koji su proizašli iz toga.
  6. Optimalnost – pružanje dodatnih informacija u budžetima i finansijskim pregledima ne bi trebalo koštati više od koristi koje proističu iz korišćenja takvih informacija.
  7. Transparentnost – blagovremena informacija o budžetima i finansijskim pregledima je javno dostupna. Budžeti i finansijski pregledi se redovno stavljaju na raspolaganje onima koji imaju pravo da znaju i koriste informacije koje one sadrže. Transparentnost ojačava računopolaganje u javnom sektoru.
  8. Računopolaganje – Vlada polaže račun skupštini o tome kako ona ispunjava svoje budžetske odgovornosti. U okviru izvršne vlasti, računopolaganje budžetskih organizacija je jasno definisana, a nacionalna revizorska služba izveštava skupštinu o izvršenju budžeta najmanje jednom godišnje.
  9. Stabilnost - ciljevi budžeta i javnog duga (fiskalna politika) su definisani u kontekstu srednjoročne budžetske strategije, koja se redovno ažurira. Stope i osnove drugih poreza i obaveza održavaju se relativno stabilno.
  10. Efikasnost i efektnost – potrebni inputi (resursi) biće nabavljeni po najnižoj ceni. Sa određenom količinom resursa, treba proizvesti najveći obim proizvoda (roba i usluga) i postići ciljeve posebnih politika.